Strona: Szkolenie w zakresie pilotażu i obsługi bezzałogowych statków powietrznych - dronów / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

2023-03-31

Zapraszamy  do udziału w kursie szkoleniowym realizowanych w ramach projektu „Modelowe Rozwiązania na trudne wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”, współfinasowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa. Projekt jest realizowany przez gminę Stalowa Wola w partnerstwie z dziesięcioma instytucjami działającymi na terenie Stalowej Woli. Głównym celem programu jest wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej na terenie kraju poprzez podniesienie jakości środowiska naturalnego, dostępności i standardu życia mieszkańców małych i średnich miast. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza  jest jednym z Partnerów projektu. W  ramach prowadzonych przez nas działań zaplanowaliśmy szkolenie z zakresu pilotażu i obsługi bezzałogowych statków powietrznych, podczas których zaprezentujemy możliwości współczesnych bezzałogowych statków powietrznych (dronów). W trakcie szkolenia zostaną zaprezentowane konstrukcje dronowe wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki, przemysłu i służbach mundurowych.

Szkolenie będzie podzielone na część teoretyczną i część praktyczną.

W części teoretycznej kursu uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami takimi jak:

• Prawo lotnicze
  • Systemy bezzałogowych statków powietrznych
  • Zasady wykonywania lotów
  • Meteorologia i nawigacja
  • Bezpieczeństwo wykonywania lotów i sytuacje niebezpieczne
  • Człowiek jako pilot i operator – możliwości i ograniczenia
  • Systemy koordynacji lotów BSP

Będzie tęż możliwość odbycia lotów szkoleniowych na symulatorze na różnych rodzajach dronów począwszy od najmniejszych dronów szkoleniowych do bardzo zaawansowanych technologicznie konstrukcji przeznaczonych do zadań specjalnych.

Część praktyczna będzie się odbywać na terenie Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbii i będzie obejmować zagadnienia takie jak:

• Budowa, obsługa i działanie podzespołów BSP
  • Podstawy pilotażu BSP – Loty szkoleniowe

Szkolenie będzie zrealizowane w ilości 26 godzin dydaktycznych. Planujemy je przeprowadzić w terminie 14 kwietnia – 30 kwietnia 2023r. w godzinach od 14:00 – 16:15 .

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach.

Więcej informacji na stronie projektu: https://wmt.prz.edu.pl/projekty/modelowe-rozwiazania-na-trudne-wyzwania