Strona: Kurs Autodesk Inventor / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Kurs Autodesk Inventor

2019-10-31

Zapraszamy studentów na szkolenie z programu Autodesk Inventor. Kurs obejmuje wszystkie etapy pracy projektanta-mechanika: od sprawnego modelowania parametrycznych części, poprzez adaptacyjne projektowanie zespołów, po automatyczne generowanie dokumentacji warsztatowej i tworzenie prezentacji. Szkolenie przedstawia filozofię programu, metodykę pracy, interfejs Autodesk Inventor oraz strukturę aplikacji.

Czas trwania: 21 godzin (3 dni)

Planowany termin: 21, 22, 23 lutego 2020 r.

Miejsce: Stalowa Wola

Każdy uczestnik na zakończenie szkolenia uzyska Międzynarodowy Certyfikat CAD firmy Autodesk (wystawiany w języku angielskim).

Zapisy i szczegółowe informacje u Pani mgr inż. Sylwii Sikorskiej-Czupryny (e-mail: sylwiasc@prz.edu.pl).

Szczegółowy program szkolenia:

Tworzenie i praca z projektem w Autodesk Inventor
Definicja pliku projektu jego ustawienia organizacja pracy z plikami aplikacji Inventor.

Środowisko szkicowania 2D
Tworzenie szkiców 2D, więzy geometryczne i wymiarowe, sterowanie parametrami szkicu.

Środowisko szkicowania 3D
Techniki tworzenia trójwymiarowych szkiców oraz trójwymiarowe krzywe z równań matematycznych.

Modelowanie części – wyciągnięcie proste
Tworzenie detali w oparciu o wyciągnięcia i algebrę Boolea.

Modelowanie części – wyciągnięcie obrotowe, otwory, szyk kołowy
Tworzenie elementów bryłowych poprzez operację obrotu profili względem osi oraz omówienie operacji modyfikacji poprzez rozłożenie operacji szykami i nanoszenie elementów montażowych tj. otwory gwintowane.

Modelowanie części – zwój, żebro
Tworzenie elementów konstrukcyjnych w detalu na przykładzie zwoju i żebra wzmacniającego.

Modelowanie części – wypukłość, pokrycie bitmapą
Tworzenie wypukłości lub przetłoczenie w detalu oraz techniki nanoszenie obrazów na powierzchnię detalu.

Modelowanie części – import brył i edycja bezpośrednia
Techniki pracy na plikach CAD nieposiadających historii tworzenia elementu (plikach w formacie natywnym lub pochodzących z innych systemów CAD).

Modelowanie części – kształt swobodny
Przedstawienie technik tworzenia brył nieparametrycznych poprzez bezpośrednią manipulację ściankami detalu.

Modelowanie części – import szkicu 2D z AUTOCAD – szyk na długości krzywej
Techniki pracy z dokumentacją stworzoną przy pomocy aplikacji AutoCAD oraz możliwości automatyzacji procesu projektowania poprzez manipulację parametrami.

Modelowanie zaawansowane – wyciągnięcia złożone
Tworzenie kształtów nieparametrycznych i możliwości ich analizy pod względem poprawności wykonania.

Modelowanie zaawansowane – przeciągnięcia szkiców
Tworzenie modeli opartych o przeciągnięcie profili , wprowadzanie komponentów pochodnych oraz projektowanie elementów z tworzyw sztucznych tj. kominki montażowe, połączenia zatrzaskowe itp.

Praca w zespole – nadawanie więzów miedzy elementami
Odbieranie stopni swobody między elementami składowymi zespołu- wymuszanie ruchu w zespole , wykrywanie kolizji między elementami.

Prezentacja
Tworzenie instrukcji montażu lub demontażu – zapis do pliku wideo.

Konstrukcje blachowe
Tworzenie elementów blaszanych i ich wzorów płaskich.

Tworzenie własnych formatek rysunkowych w dokumentacji 2D
Przygotowanie szablonu dokumentacji  płaskiej do standardów obowiązujących w  przedsiębiorstwie poprzez definicję tabliczek i ramek rysunkowych a także styli opisu dokumentacji (style tekstowe, wymiarowania itp).

Dokumentacja 2D
Tworzenie dokumentacji płaskiej części i zespołów. Rzutowanie, przekroje, szczegóły, wyrwania. Nanoszenie wymiarów i tworzenie numerowania pozycji oraz listy części.