Strona: Seminarium dotyczące wirtualnego spawania / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Seminarium dotyczące wirtualnego spawania

2019-11-25
, red.  Piotr Ludian

W dniu 19.11.2019 gościliśmy na naszym Wydziale Firmę HIK Consulting, która zaprezentowała stanowisko wirtualnego spawania nowej generacji. Seminarium otworzył Prodziekan ds. nauki dr hab. inż. Mirosław Tupaj, prof. PRz, przywitał gości i zachęcił do aktywnego udziału w części praktycznej.

W pierwszej części teoretycznej przedstawiono stanowisko wspomagania nauki spawania firmy WELDTRAINER oraz jego możliwości techniczne, takie jak moduł analizy wykonanej spoiny, który umożliwia przeanalizowanie następujących parametrów: porowatość, penetrację spoiny oraz rozbryzgi spawalnicze. Istnieje również możliwość włączenia funkcji wykrywania błędów podczas prowadzenia uchwytu spawalniczego, co jest innowacyjną cechą.

W części praktycznej każdy z uczestników seminarium mógł spróbować swoich sił na urządzeniu szkoleniowym wybierając różne metody spawania takie jak MIG/MAG, TIG czy MMA. Wzbudziło to zainteresowanie obecnych gości, w szczególności przedstawicieli Huty Stalowa Wola i firmy Mista.

Seminarium odbywało się w języku angielskim i było tłumaczone symultanicznie przez Pana Łukasza Gepperta. Dla studentów była to niebywała okazja, żeby w praktyce zobaczyć jak ważna jest znajomość technicznego języka angielskiego i jak pomocna może być w trakcie kariery zawodowej w zawodzie inżyniera.

Od tego roku akademickiego wszyscy studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego podczas lektoratu z języka angielskiego uczą się języka angielskiego technicznego, co jest innowacyjnym podejściem.