Historia Wydziału

red. Sylwia Sikorska-Czupryna

Historia

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny powstał w 1998 roku na podstawie porozumienia między miastem Stalowa Wola a Politechniką Rzeszowską. Ośrodek pierwotnie mieścił się przy ulicy Hutniczej 12 w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego. W roku akademickim 1998/1999 uruchomiono dzienne studia magisterskie na kierunku mechanika i budowa maszyn – specjalność organizacja i zarządzanie w przemyśle. Od 1998 roku kierownikiem dziekanatu jest Pani Lucyna Iskra, specjalista-administrator obiektu dydaktycznego.

W marcu 2009 roku podpisano porozumienie pomiędzy Gminą Stalowa Wola a Politechniką Rzeszowską określające zasady współdziałania stron w zakresie realizacji projektu inwestycyjnego pn. „Stworzenie kompleksowej bazy naukowo-dydaktycznej i socjalnej dla uczelni wyższych w Stalowej Woli jako ośrodka intensyfikacji rozwoju gospodarczego i społecznego Polski Wschodniej”. W rezultacie w 2013 roku ośrodek przeprowadził się do nowo wybudowanego obiektu przy ulicy Kwiatkowskiego 4. Zmiana siedziby w znacznym stopniu podniosła komfort studiowania i otworzyła przed placówką nowe możliwości.

Obecnie

Aktualnie Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny PRz znajduje się w fazie reorganizacji, której celem jest przekształcenie w samodzielny, siódmy już wydział Politechniki Rzeszowskiej. Od października 2017 roku będzie tu funkcjonował Wydział Mechaniczno-Technologiczny.

Ośrodek posiada własną bazę dydaktyczną - sale wykładowe, laboratoria komputerowe, czytelnię – a to wszystko mieści się w pięknym nowoczesnym budynku, który zdobył pierwszą nagrodę w VI edycji Konkursu Architektonicznego Powiatu Stalowowolskiego dla najładniejszego budynku użyteczności publicznej.

Politechnika Dziecięca

Jednakże Politechnika Rzeszowska w Stalowej Woli to nie tylko kształcenie dorosłych. Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej od października 2015 roku jest koordynatorem Filii Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli. W czerwcu dwustuosobowa grupa dzieci zakończyła drugi semestr nauki. Studentem Politechniki Dziecięcej mógł być każdy uczeń szkoły podstawowej w wieku od 6 do 12 lat, zamieszkały na terenie powiatu stalowowolskiego.

Patrząc na entuzjazm i zaangażowanie tych małych studentów można mieć nadzieję, że w dorosłym już życiu wybiorą uczelnie techniczne, aby rozwijać swoje zainteresowania i zgłębiać wiedzę z zakresu nauk ścisłych.