Strona: Zajęcia z projektowania CAD i wydruku 3D / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Zajęcia z projektowania CAD i wydruku 3D

2017-02-09

W czwartek 09.02.2017 w laboratorium Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej  w Stalowej Woli odbyły się zajęcia dla uczniów klasy maturalnej LO im. KEN w Stalowej Woli.

Tematem zajęć było tworzenie modeli fizycznych i prototypów na podstawie geometrycznego modelu trójwymiarowego 3D-CAD.

Uczniowie zapoznali się z systemami komputerowego wspomagania projektowania CAD, czyli podstawowymi narzędziami, jakie wykorzystują w swojej pracy inżynierowie konstruktorzy.

Tegoroczni maturzyści poznali także proces budowy prototypu, począwszy od fazy projektowania poprzez obróbkę programową danych, aż po wydruk modelu fizycznego na drukarce 3D.

Dużym zainteresowaniem cieszył się sam proces wydruku modelu na drukarce pracującej metodą FDM (Fused Deposition Modeling). Metoda ta polega na budowaniu modelu poprzez nakładanie kolejnych warstw półpłynnego, termoplastycznego materiału podawanego przez termiczne głowice.